آشنایی با نحوه تنظیم و عملکرد دکمه های دسته بازی کامپیوتر

0
دسته-بازی

هر چند برخی موارد برای تنظیم دسته بازی نیاز به نرم افزار مخصوصی وجود دارد اما در بسیاری موارد هم بدون نیاز به نرم افزار و به راحتی می توان دسته بازی را بر روی کامپیوتر خود تنظیم نمود.در این مطلب ابتدا با نحوه تنظیم و سپس با عملکرد دکمه های دسته بازی کامپیوتر آشنا خواهید شد.

کلیپ آموزش تنظیم دسته برای تمامی بازی های PC:

راهنمای تنظیم دسته بازی:

اگر دسته بازی برای کامپیوتر خود تهیه کرده اید و هنوز آنرا نصب نکرده اید مطالعه این قسمت به شما کمک خواهد کرد تا خیلی سریع و آسان دسته بازی کامپیوتر خود را تنظیم کنید. پس ابتدا برای انجام تنظیمات دسته بازی باید Calibration Tool را پیدا کنید. به منوی Start بروید. حالا Settings را انتخاب کنید. بعد در Settings روی Devices کلیک کنید. در پنجره بعدی اسکرول را پایین بکشید تا Printers And Scanners را ببینید. روی آن کلیک کنید و سربرگ Devices And Printers را انتخاب کنید. در نسخه های دیگر ویندوز به جای این کار به مسیر Control Panel > Devices And Printers بروید. حالا در این قسمت شما باید دسته بازی خود را مشاهده کنید. اگر دسته بازی خود را در اینجا نمی بینید اتصالات خود را چک کنید و مطمئن شوید که دسته بازی به درستی وصل شده است. دسته بازی خود را پیدا کنید. روی آن کلیک راست کنید گزینه Game Controller Settings را انتخاب کنید. در پنجره باز شده روی دکمه Properties کلیک کنید. در مرحله بعدی سربرگ Settings را انتخاب کنید و دکمه Calibrate را کلیک کنید. از اینجا به بعد به طور خودکار Calibration Wizard اجرا می شود و دسته بازی شما تنظیم می شود.

قبل از خرید اینترنتی بازی های جدید کامپیوتری حتما این مطلب را بخوانید!

در جدول زیر تمامی دکمه های دسته بازی pes کامپیوتر بهمراه کاربرد آنها آورده شده است. شما می توانید با مطالعه این اطلاعات با آمادگی بیشتری به انجام بازی ها بپردازید.

نام دکمه نقش دکمه عملکرد
دکمه سبز رنگ یا دکمه شماره۱ دکمه کنترلی با فشردن این دکمه یا پاس در عمق داده می شود و یا دروازه بان از دروازه بیرون می آید.
دکمه قرمز رنگ یا دکمه شماره۲ دکمه کنترلی با فشردن این دکمه شما می توانید پاس بلند (یا سانتر) کنید یا تکل بزنید.
دکمه آبی رنگ یا دکمه شماره۳ دکمه کنترلی شما با استفاده از این دکمه می توانید پاس کوتاه بدهید یا توپ را از بازیکن حریف بگیرید.
دکمه صورتی رنگ یا دکمه شماره۴ دکمه کنترلی با فشردن این دکمه شما می توانید به سمت دروازه شوت کنید یا از بازیکنان بخواهید که به تیم مقابل اعمال فشار کرده یا فشار را بردارند.
دکمه بالایی دکمه جهتی حرکت بازیکن به بالا
دکمه پایین دکمه جهتی حرکت بازیکن به پایین
دکمه سمت راست دکمه جهتی حرکت بازیکن به طرف راست
دکمه سمت چپ دکمه جهتی حرکت بازیکن به طرف چپ
دکمه MODE پیش فرض شوک جابجایی بین شوک ها
RS  یا شوک سمت راست شوک جایگزین کلیدهای کنترلی سمت راست
LS  یا شوک سمت چپ شوک جایگزین کلیدهای جهتی سمت چپ
R1 متفرقه برای دویدن بازیکن یا انجام دریبل سریع مورد استفاده قرار می گیرد.
L1 متفرقه  برای تعویض بازیکن تحت کنترل شما به کار می رود.
R2 متفرقه کاربردهای متفرقه
L2 متفرقه کاربردهای متفرقه
دکمه های ما بین دکمه های کنترلی و دکمه های جهتی متفرقه عملکردهای متفرقه ی بازی مانند متوقف کردن آن، رد کردن ویدئوهای پیش نمایش و …

 

همچنین بخوانید: ۴ تا از بهترین فروشگاه های اینترنتی خرید بازی های کامپیوتری در ایران

دسته-بازی-کامپیوتری

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، تمامی دسته های شوک دار دارای دکمه ای با نام MODE می باشند.در حالتی که چراغ دکمه مود (MODE) دسته خاموش باشد استفاده پیش فرض شوک سمت راست، به عنوان جایگزینی برای دکمه های چهارگانه عملکردی (پاس، شوت، سانتر و پاس در عمق) بوده و شوک سمت چپ نیز جایگزینی برای دکمه های جهتی سمت چپ می باشد. البته ممکن است در برخی از دسته ها، جایگزینی شوک سمت راست با دکمه های عملکردی به درستی کار نکند. در این حالت دکمه های RS و LS معنایی ندارد.

اما اگر می خواهید در بازی خود تکنیک اجرا کنید باید دکمه های MODE دسته را فشار دهید تا چراغ آن روشن شود. در این حالت شوک ها به دکمه های RS (شوک راست) و LS (شوک چپ) تبدیل می شوند و دیگر کارکرد پیش فرض خود را نخواهند داشت.

دکمه های RS و LS در تنظیمات PES کامپیوتر:

اما برای آشنایی بیشتر با این دکمه ها، از بازی خارج شوید و روی فایل اجرایی Settings بازی دابل کلیک کنید.

حالا زبانه Controller را انتخاب کنید. اگر دسته های بازی را تنظیم نکرده اید، آنها را تنظیم کنید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید تصویر دسته در وسط پنجره نمایش داده می شود و در دو طرف آن تمامی دکمه هایی که می تواند در بازی مورد استفاده قرار بگیرد وجود دارد. در انتهای لیست دکمه های سمت راست پنج دکمه مربوط به شوک سمت راست (RS) و در انتهای لیست دکمه های سمت چپ پنج دکمه مربوط به شوک سمت چپ (LS) وجود دارد.

rs-ls-buttons-pes--2

بنابراین شوک ها پنج حالت می توانند داشته باشند. با هدایت شوک سمت راست به سمت چهار جهت اصلی می توان حرکات بازیکن را در جهات مثبت یا منفی محور Z یا چرخش ساعتگرد یا پادساعتگرد حول محور Z انجام داد. همچنین با هدایت شوک سمت چپ در چهار جهت اصلی می توان حرکات را در جهات مثبت و منفی محورهای X و Y انجام دارد. با تمامی این دکمه ها می توان تکنیک های متنوعی را اجرایی کرد که در بخش راهنما و آموزش داخل بازی PES آموزش های آن ها وجود دارد.

اما حالت پنجمی نیز برای RS و LS وجود دارد و آن فشردن کلیدهای شوک می باشد که معمولاً کاربردهای متفرقه ای مانند افزایش سرعت دویدن بازیکن (علاوه بر دکمه اصلی تعبیه شده برای این کار) دارد.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه. اگر سؤالی در این مورد دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید